اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و نانو سه فناوری تاثیرگذار آینده جهان

جوانان منطقه آسیا اقیانوسیه با شرکت در یک نظرسنجی، به ترتیب اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و فناوری‌ نانو را به عنوان سه فناوری برتر تاثیرگذار در آینده انتخاب کردند.

به گزارش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، شرکت ماکروسافت اخیرا از جوانان منطقه آسیا – اقیانوسیه نظرسنجی کرده است تا فناوری‌های نوپدیدی که انتظار می‌رود در آینده بسیار تأثیر گذار باشد را از نگاه این جوانان شناسایی کند. نتیجه کار نشان داد که تأثیر گذارترین فناوری‌های آینده اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و فناوری‌ نانو هستند.
رومان مدیر ماکروسافت مالزی در این باره می‌گوید: بیش از ۶۰ درصد از جوانان جهان در منطقه آسیا – اقیانوسیه زندگی می‌کنند بنابراین این منطقه را می‌توان کانون انقلاب دیجیتال دانست. این نظر سنجی نشان می‌دهد که از نگاه جوانان این منطقه، اینترنت اشیا در رتبه اول تأثیر گذارترین فناوری‌ها در زندگی آینده قرار دارد.
رومان می‌گوید: بعد از اینترنت اشیا، هوش مصنوعی به همراه فناوری‌ نانو به عنوان عامل ایجاد فرصت‌های جدید برای کشورها و سازمان‌هاست تا با استفاده از این فناوری‌ها، آینده هیجان‌انگیزی ایجاد شود.
در سال‌های اخیر، تأثیر ابزارهای قدرتمند، داده‌ها و محاسبات ابری دیدگاه‌هایی ایجاد کرده که چگونه اینترنت اشیا می‌تواند با آینده دیجیتال ما پیوند بخورد.
در این نظرسنجی، پاسخ‌دهندگان سه سناریو را برای این اینترنت اشیا بیان کردند:
۱- خانه‌های هوشمند، جایی که وسایل اصلی منزل می‌توانند با هم صحبت کنند. (۴۷ درصد)
۲- سامانه‌های ترافیکی که قادرند براساس شرایط جاده‌ها، در آن واحد تصمیم گیری کرده و تنظیم شوند. (۲۳ درصد)
۳- ساختمان‌های هوشمند که مصرف انرژی را براساس آب و هوا و تعداد ساکنان، بهینه‌سازی می‌کنند. (۲۰ درصد)

در رتبه دوم این نظرسنجی، هوش مصنوعی قرار دارد که موجب خلق ماشین‌های هوشمند می‌شود، ماشین‌هایی که همانند انسان عکس‌العمل نشان می‌دهند.
فناوری‌ نانو نیز با دستکاری مواد در مقیاس‌های اتمی می‌تواند خواص آنها را تغییر داده و ترکیباتی مستحکم‌تر و سبک‌تر تولید کند و در حوزه‌های مختلف نظیر پزشکی، الکترونیک و تولید انرژی به کار رود.
به اعتقاد پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی، سه فناوری منتخب آنها به افزایش بهره‌وری، تسهیل ارتباط میان انسان و دستگاه و بهبود وضعیت فیزیکی و ذهنی انسان کمک می کند. درکنار این چشم‌اندازها، پاسخ‌دهندگان دغدغه‌هایی نیز دارند که ۳۵ درصد آن ها از مشکل امنیت و حریم خصوصی، ۳۰ درصد از غیر شخصی شدن ارتباط و ۱۸ درصد به خاطر از دست رفتن برخی فرصت‌های شغلی ابراز نگرانی کرده اند.
در این نظرسنجی، هزار و ۴۰۰ نفر از جوانان منطقه آسیا اقیانوسیه شرکت کردند که ۱۰۰ نفر آنها از مالزی و بقیه از کشورهای استرالیا، چین، هنگ کنگ، هند، اندونزی، ژاپن، کره جنوبی، نیوزلند، فیلیپین، سنگاپور، تایوان، تایلند و ویتنام بودند.

پاسخ بدهید