استفاده از جدیدترین فناوری پرداخت الکترونیک در نمایشگاه کتاب

در پی رونمایی رسمی بانک‌مرکزی از روش پرداخت الکترونیک موسوم به NFC، سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اولین رویدادی است که به صورت گسترده شاهد ارائه این سرویس جدید پرداخت در آن خواهیم بود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، روش پرداخت الکترونیک NFC مدت‌هاست در بسیاری از کشورهای دنیا متداول است و با وجود گستردگی و رواج استفاده از ابزارها و روش‌های پرداخت الکترونیک در کشور ما، جای این روش پرداخت مبتنی بر موبایل در ایران خالی بود. مزایای استفاده از این روش پرداخت به قدری بود که «شاپرک» به عنوان متولی حوزه پرداخت الکترونیک در کشور از مدت‌ها قبل امکانات زیرساختی ارائه این سرویس را فراهم آورده بود و پیش‌نویس مقررات ناظر بر ارائه و استفاده از آن را پس از جمع‌بندی نظرات کارشناسان و فعالان حوزه پرداخت در اختیار بانک‌مرکزی قرار داده‌بود. پس از بررسی‌های لازم، بانک‌مرکزی از این روش پرداخت به صورت رسمی رونمایی کرد. در این شیوه پرداخت، برای پرداخت وجه توسط دستگاه‌های کارت خوان دیگر نیازی نیست از کارت بانکی برای انجام تراکنش استفاده شود. کافی است خریدار اپلیکیشن مربوط را در گوشی تلفن‌همراه خود نصب کرده‌ و اطلاعات کارت بانکی را در گوشی ذخیره کرده باشد. زمانی‌که کارت بانکی در این نرم‌افزار تعریف ‌شود، از سوی بانکی کارت را صادر و پشتیبانی کرده، رمزگذاری و شماره کارت شبیه‌سازی می‌شود. هنگامی که برای پرداخت دستگاه‌های کارت خوان مراجعه می‌شود با فعال شدن این نرم‌افزار، گوشی تلفن‌همراه را به دستگاه نزدیک کرده و از طریق نشانه‌گذاری که قبلا انجام شده، پرداخت در پایانه فروش انجام خواهد شد و دیگر نیازی به استفاده از کارت نیست.

نمایشگاه کتاب، اولین حضور جدی NFC

با هدف حرکت به سمت استانداردها، پیاده‌سازی و رعایت آن‌ها در حوزه پرداخت و همچنین افزایش امنیت، دستورالعمل‌های فنی پرداخت با فناوری NFC بر اساس استاندارهای جهانی تدوین شده است. مراحل تکمیلی پرداخت با NFC برای اولین بار دنبال می گردد و تست‌هایی نیز بر روی آن انجام شده است که نتیجه آن در نمایشگاه کتاب امسال (۱۳۹۶) پیاده‌سازی و اجرایی شده و قابل‌مشاهده است. هدف ار تدوین این طرح و دستورالعمل اجرایی آن، حرکت به سمت استانداردها، پیاده‌سازی و رعایت آن‌ها در حوزه پرداخت و همچنین افزایش امنیت و ایجاد یک زیرساخت بدون ورود به فضای کسب‌وکار است.

نصب ۳ هزار کارت خوان مجهز به NFC در غرفه‌های نمایشگاه کتاب

پس از آن که استانداردهای پرداخت مبتنی بر NFC در اختیار شرکت‌های پی‌اس‌پی قرارداده‌شد، سرمایه‌گذاری و تلاش فراوانی برای یکسان‌سازی رویه‌ها انجام گرفت و نهایتا نهادهای ناظر حاکمیتی محصول و عملیات را تایید کردند. امسال هم مانند سه سال گذشته خدمات پرداخت در نمایشگاه بین‌المللی کتاب ارایه می گردد و خواست رگولاتوری، رونمایی رسمی از شیوه پرداخت NFC پیش از نمایشگاه کتاب بود. هم اکنون بیش از ۳ هزار دستگاه کارت خوان مجهز به NFC در نمایشگاه کتاب تهران نصب شده و آماده استفاده است. تمام کارت خوان‌های نصب شده به دو شیوه کابل و بی‌سیم قادر به ارائه سرویس هستند و اگر گوشی تلفن‌همراه خریداران مجهز به NFC باشد به راحتی می‌توانند از کارت خوان‌های نصب شده در نمایشگاه استفاده کنند. ضمن این که زمینه همکاری با تمام بانک‌ها فراهم شده‌است. این فناوری از امنیت بسیار بالایی نسبت به کارت‌های بانکی برخوردار است به‌طوری که اگر کارت‌های بانکی دارای یک رمز هستند استفاده از این فناوری سه لایه امنیتی را به همراه خواهد داشت و در جریان نشانه‌گذاری که بر اساس این نرم‌افزار انجام می‌شود اول باید طرف استفاده‌کننده رمز گوشی موبایل را باز کند، دوم رمز برنامه نشانه‌گذاری و سوم رمز کارت خواهد بود که خود امنیت آن را به شدت افزایش می‌دهد و حتی در هنگامی که گوشی موبایل مفقود شود نگرانی چندانی از بابت دسترسی به این نرم‌افزار و خالی شدن حساب بانکی وجود ندارد.

پاسخ بدهید